יום ראשון, 16 בינואר 2011

פנינה שרם מבקרת בבית המדרש למספרי סיפורים


פנינה שרם בבית המדרש

סיפור חסידי מספר על איש שנוסע בדרכים ומבחין בדבר מופלא: חיצים שנקלעו למטרה מדויקת לחלוטין. הוא רוצה לפגוש את האיש שכישרונו בקליעה למטרה עורר כל כך את התפעלותו. אולם ילד שעובר בסביבה מסביר לו שהאיש ההוא קודם כל קולע את החיצים, ורק אחר כך מסמן את העיגולים סביבם.

כאשר מספרת הסיפורים פנינה שרם סיפרה מעשייה זו ללומדים בבית המדרש מספרי סיפורים באלול, היא השוותה את מספר הסיפורים לאותו אדם הקולע חיצים: המספר מכין באמתחתו סיפורים טובים, וכשהוא נפגש עם בן שיח הוא מסובב את השיחה כך שסיפוריו יתאימו בדיוק. כך הוא קולע, תמיד, את הסיפור למטרה.

פנינה שרם היא מספרת סיפורים בעלת שם בינלאומי מארה"ב, אמנית, מורה וסופרת, המתמחה בסיפור היהודי. היא פרופסור חבר לדרמה בקולג' סטרן של הישיבה יוניברסיטי אשר חיברה תשעה ספרים של סיפורי עם יהודיים. בשנת 1984 הקימה את המרכז למספרי סיפורים יהודיים בניו יורק, ומאז הייתה דמות משמעותית ביצירת רשת מספרי הסיפורים היהודים בצפון אמריקה. היא קבלה את פרס Covenant למצוינות בחינוך יהודי לשנת 1995.

פנינה הופיעה לפני הלומדים והבוגרים במבחר סיפורים יהודיים – ביניהם עיבוד לסיפור התלמודי על האישה מצידון, הויכוח בין איברי הגוף, ושילוב של סיפורי חלם עם האגדה על המאבק שבין השמש לירח. כמו כן פנינה הנחתה סדנה סביב תפילת המספר וסביב הקשר בין פסוקו של השם לסיפור האישי של המשתתפים.

הופעתה של פנינה ממגנטת ומרתקת. הבוגרים והלומדים הרגישו שכמספרים המתמודדים עם שאלות היסוד ביחס להעברתה של הספרות היהודית מול קהל שומעים, הם למדו הרבה מהמפגש יוצא הדופן עם אדם בעל ניסיון כה גדול בסיפורים יהודיים.

פנינה עצמה הגיבה למפגש וכתבה: "התרשמתי מהשאלות של התלמידים שלכם ומהעניין שלהם בסיפורי-עם, ובעיקר מאלו ששילבו מדרשים בתוך הסיפורים. היה זה אושר 'לדבר סיפורים' עם אנשים בעלי סקרנות עמוקה ודמיון יצירתי. הלימוד שאתם יוצרים באלול מחולל שינוי עמוק בכל כך הרבה אנשים – ובתמורה, הם עצמם מביאים עוד סיפורים לעולם.  כפי שרבי יהושע העשל מאפטא התפלל: 'אנא, אלוהים יקר, הענק לי מאזינים טובים'. באלול התברכתי במאזינים טובים."

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה